Nie istnieją żadne inne sformalizowane systemy potwierdzenia tego typu kompetencji. Z tego względu GreenComp jest jedyną dostępną i ogólnie uznawaną, a także rozpoznawalną, metodą potwierdzenia kompetencji z zakresu zrównoważonego rozwoju we wszystkich państwach członkowskich.
Kompetencje z zakresu zrównoważonego rozwoju GreenComp są oparte na europejskich ramach kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju.
GreenComp potwierdza kompetencje, na które składa się wiedza, umiejętności, ale także postawy, co ukazuje złożoność kompetencji z zakresu zrównoważonego rozwoju. Efekty uczenia się nie zakładają tylko nabywania wiedzy i umiejętności, a także przyjmowanie i szerzenie postaw zgodnych z duchem zrównoważonego rozwoju
Koncepcja zrównoważonego środowiska czy też zrównoważonego rozwoju jest priorytetem Komisji Europejskiej na najbliższe lata, co istotnie sprawia, że nabywanie i potwierdzanie kompetencji z zakresu zrównoważonego rozwoju (w tym przypadku GreenComp) jest najzwyczajniej opłacalne i przyszłościowe.
GreenComp to zestaw 12 kompetencji pogrupowanych na 4 obszary.
Każda z 12 kompetencji ma równie ważne znaczenie. Zrównoważony rozwój, jako kompetencja, składa się właśnie z 12 kompetencji, jednak nie trzeba w każdym obszarze (w każdej kompetencji) osiągać pełnego poziomu biegłości lub takiego samego poziomu biegłości.
ICVC Certyfikacja oferuje dwa zestawy walidacyjne takich kompetencji:
1. całościowy zestaw 12 kompetencji, co składa się na kompetencję zrównoważony rozwój
2. zestaw kompetencji w podziale na 4 obszary, co daje możliwość walidacji jednego lub dwóch obszarów kompetencji wchodzących w skład GreenComp
1.Urzeczywistnianie wartości dotyczących zrównoważonego rozwoju obejmujące kompetencje:
2. Akceptowanie złożonego charakteru zrównoważonego rozwoju obejmujące kompetencje:
3.Wizualizacja zrównoważonej przyszłości obejmujące kompetencje:
4.Działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obejmujące kompetencje:
Proces walidacyjny ICVC składa się z etapów, takich jak test kwalifikacyjny uprawniający do przystąpienia do walidacji, pre-test oraz post-test (test walidacyjny). Test kwalifikacyjny przybiera formę krótkiego testu jednokrotnego wyboru, co ma na celu zweryfikować czy osoba ubiegająca się o podejście do egzaminu posiada niezbędną, podstawową wiedzę w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pre-test również jest testem jednokrotnego wyboru i ma on na celu weryfikację posiadanej wiedzy i umiejętności, a także zbadanie posiadanych wartości i postaw w zakresie podlegającym walidacji. Z kolei post-test jest testem walidacyjnym, którego wynik decyduje o uzyskaniu kompetencji. Ma on na celu zweryfikować nabytą wiedzę, umiejętności i postawy. Testy mogą odbyć się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.
Weryfikacja założonych efektów uczenia się odbywa się właśnie za pomocą testu walidacyjnego, składającego się z zadań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, a także zadań opisowych, który zawiera w sobie zadania, takie jak:
W wyniku procesu walidacji jest możliwe uzyskanie dwóch statusów zaawansowania, zależnie od uzyskanego wyniku, a są to statusy osoby zaawansowanej lub osoby wysoko zaawansowanej. Dodatkowo istnieje możliwość dostosowania procesu walidacji, a konkretnie zakresu tematycznego testu walidacyjnego, pod dane stanowisko zawodowe. Jeśli uważasz, że w Twoim zawodzie przydadzą Ci się konkretne kompetencje dotyczące zrównoważonego rozwoju, wchodzące w skład wyżej wymienionych kompetencji GreenComp lub te kompetencje, ale w zakresie rozszerzonym, powiadom nas o tym, a my przygotujemy dla Ciebie zindywidualizowany proces walidacji. Proces, w tym test, będą dostosowane pod Twoje stanowisko zawodowe lub/i zadania, które wykonujesz/będziesz wykonywać w ramach obowiązków zawodowych. Przystępując do zindywidualizowanego procesu walidacji, możesz uzyskać od nas certyfikat o statusie osoby zaawansowanej/wysoko zaawansowanej w kompetencjach GreenComp na konkretnym stanowisku zawodowym.